O SZABLONACH NA BLOGI

wtorek, września 10, 2013 Klaudia Shea 22 Comments

Już dawno chciałam napisać post właśnie o blogach i ich wyglądzie, a że wziął mnie taki leń, postanowiłam się zmotywować i oto post :) Post z cyklu "Od zera do TOP blogera", którego nazwę skróciłam do "Sfera Blogera".

Czym jest szablon bloga i dlaczego jest on taki ważny?

Szablon bloga to nic innego jak jego wygląd, design, skórka, styl i inne podobne określenia, których nie znam. Blogger wypuścił kilka "podstawowych" szablonów, które są dostępne w każdym panelu i które wybieramy zakładając bloga. Ale każdy przyzna, że są to MOCNO ograniczone, BARDZO podstawowe i DOŚĆ stare szablony. A do tego brzydkie. Każdy bloger, który o swojego bloga dba, musi mu zapewnić ładny, przejrzysty i miły dla oka szablon.


Pierwsze wrażenie jest ważne. Tak jak pierwsze spotkanie jakiejś osoby- od razu uznajemy czy ktoś nam się podoba czy nie. dokładnie tak samo jest z blogiem. Wchodzimy. Rzucamy okiem i od razu widzimy czy blog przypadnie nam do gustu czy nie. chyba każdy z Was przyzna, że bloga jasnego, przejrzystego i uporządkowanego czyta się o wiele przyjemniej niż ciemnego, chaotycznego i pstrokatego. Nawet jeżeli będzie bardzo ciekawy, tak naprawdę niewiele ludzi zacznie go czytać regularnie, bo będzie to po prostu męczące.


Jak powinien wyglądać dobry szablon?

Powinien  być przede wszystkim przejrzysty i miły dla oka. Dostosowany do przeglądarki, o odpowiedniej szerokości. Jego główną rubryką powinny być posty, a nie miliony bannerków czy statystyki. Idealny szablon powinien być intuicyjny. Co to znaczy? Że osoba, która wejdzie na nasz blog i czegoś szuka, musi bez problemu to znaleźć. Dlatego ważne jest by blog posiadał zakładki (strony) z kontaktem i ważnymi informacjami, a posty powinny być pogrupowane (tagi, etykietki) Ich spis powinien być w widocznym miejscu. Do bloga możemy również dodać różnego rodzaju widgety- są to dostępne w panelu, darmowe dla każdego blogera  dodatki do blogów, dzięki którym blogi są zróżnicowane i oryginalne. Jednak nasz blog to nie jest śmietnik, więc widgety trzeba dodawać z rozwagą i umiarem ;)
Głowa naszego szablonu jest nagłówek. Chyba się zgodzimy, że to on robi najlepsze pierwsze wrażeni ;) Powinien być ładny, pasować kolorystycznie do reszty szablonu. Idealny nagłówek ma być delikatny ale (uwaga! słowo-klucz) charakterystyczny. Całkowitym "must have" jest nazwa lub adres bloga na nagłówku, bo to on sprawia, że czytelnicy wzrokowo zapamiętują nasz blog i kojarzą go z szablonem.

Największe szablonowe grzechy:
  • ♥ Natłok bannerów,  reklam, ruszających się obrazków
  • ♥ Różnokolorowe napisy w różnych czcionkach
  • ♥ Zdjęcia nachodzące na tekst (w rozmiarze zdecydowanie za dużym)
  • ♥ Jasny tekst na ciemnym tle (to nienaturalne dla oczu, które szybciej się męczą)
  • ♥ Więcej niż 4 główne kolory (nie chodzi oczywiście o odcienie, tylko odrębne kolory np. żółty, niebieski, fioletowy, czerwony i zielony)
  • ♥ Zbyt mała czcionka
  • ♥ Zbyt wiele widgetów
  • ♥ Muzyka w tle bez możliwości wyłączenia dźwięku

Jak zrobić dobry szablon?

To bardzo proste. I wcale nie trzeba się znać na tym całym HTML'u i CSS'ie ;) Wystarczy panel Bloggera i jakiś prosty program graficzny do zrobienia ładnego nagłówka. Ja większość swoich nagłówków robię w programie PhotoFiltre lub Gimp. (Początkującym polecam zdecydowanie pierwszy. Większości sekretów Gimpa sama jeszcze nie odkryłam) W panelu Bloggera wybieramy Projektanta szablonów i przerabiamy wybrany szablon tak jak nam się podoba. Ten projektant jest naprawdę świetny! W bardzo prosty sposób można bardzo spersonalizować swojego bloga i nadać mu charakteru bez znajomości kodów.

Inną opcją są gotowe profesjonalne szablony, które można pobrać i zainstalować na blogu. Jednak to wiąże się z zakazem zmian w kodzie. Czyli bierzemy co jest ;) W dodatku szablony te są zazwyczaj bardzo skomplikowane i szczerze mówiąc mało przejrzyste. Sama czasem z nich korzystam, ale za kazdym raezm dochodzę do wniosku, że wolę na blogu mieć coś "mojego". ;)

Znam kilka naprawdę dobrych stron z gotowcami i nie będę samolubem- podzielę się ;)

BTemplates
DeluxeTemplates
BestBloggertemplates
Shizoo (nagłówki)


Największym problemem jest to, że mimo tak wielkich możliwości, wiele blogów jest do siebie bardzo podobnych. Nie moge nazwać tego inaczej niż modą. I jest to zły pomysł. Na blogach króluje TEN szablon, czysta biel, jak również model  "kolorowe tło + białe posty + białe menu bardzo blisko siebie + kafelkowy nagłówek". Kafelkowy czyli kilka zdjęć sklejonych razem. Każdy prowadzi bloga jak chce, nie mówię, że to źle. Ale według mnie powinno być więcej różnorodności. Bo chyba każdy z nas chce by jego blog wyglądał wyjątkowo, a nie tak jak wszystkie inne.

#W przyszłości udostępnię wiele szablonów, które zrobiłam sama, ale nie są to szablony "z górnej półki". Na razie się uczę ^^

#A Wy wolicie by Wasze blogi były oryginalne czy poddajecie się "szablonowej modzie" wzorującej się na blogach najbardziej znanych blogerek? :)

22 komentarze:

  1. Elegancki szablon to podstawa, bez zbędnych bajerów, które tylko przedłużają ładowanie strony i często nawet przeszkadzają. Ja od jakiegoś czasu siedzę nad szablonem do mojego bloga, ale kurcze jak już jestem przy końcu robienia jednego to stwierdzam, że w ogóle już mi się nie podoba i zaczynam robić inny - tym sposobem mam pełno kopii zapasowych, dokumentów i grafik, a nowego szablonu ni widu, ni słychu.
    Chętnie pooglądam co ciekawego stworzyłaś, pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama mam szablon o którym wspominasz :D No może mało oryginalny, ale to taka namiastka profesjonalności :P Za robienie swojego szablonu od podstaw się nie biorę bo wystarczy, że jak w gotowym kodzie chce coś zmienić to siedzę pół dnia, ale i tak jestem z siebie dumna bo zaczynam to łapać. A takie bez kodów to wiadomo dużo się nie zmieni ;) Ale czekam na Twoje szablony bo za każdym razem Twój szablon bardzo mi się podoba :* I zgadzam się, że szablon robi ogromną robotę w ogólnym wrażeniu bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podobał mi się Twój poprzedni szablon :) Ten, wybacz naprawdę nie chcę cię urazić, ale naprawdę bardzo kojarzy mi się ze "szpanerstwem" :P ALE nie zmienia to faktu, że też przez kilka dni taki miałam. Jest bardzo niewygodny w przeglądaniu bloga, więc namawiam gorąco do zmiany na coś oryginalniejszego dzięki czemu twój blog będzie rozpoznawany i charakterystyczny a nie taki jak połowa innych :*

      Usuń
    2. Każdy inaczej odbiera ;) Mnie się podoba, ale znając mnie to długo z nim nie wytrzymam bo lubię zmieniać, więc tym bardziej czekam na Twoje propozycje- może mnie coś zainspiruje ;)

      Usuń
    3. Jasne :) Nikomu nic nie narzucam. Ja też uwielbiam zmieniać :)

      Usuń
  3. Bardzo mi się podoba pomysł z taką serią wpisów, tym bardziej, że już po tym jednym widzę, że zamierzasz potraktować temat szczegółowo. Będę zaglądać, kto wie - może się nawet czegoś nauczę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja mam szablon z gotowców, ale trochę modyfikowany przeze mnie. Ale w najbliższych dniach będę szukała kogoś, kto zrobi mi taki profesjonalny, z różnymi bajerami, bo ja takich nie potrafię robić ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zastanów się czy warto "zbajerować" swój blog. ;) Nie zawsze "dużo" znaczy "lepiej" :)

      Usuń
  5. Ja nie lubię, jak się blog rozjeżdża, bo jest za szeroki:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Posiadam szablon o którym mowa w twoim poście, czyli ten mało oryginalny. Tak, to prawda. Jednak wszystkie dziewczyny które prosiłam o zrobienie dla mnie designu robiły go w taki sam sposób. Więc to też nie jest jakaś "moda" tylko bardziej bym to nazwała "ograniczoną kreatywnością" bądź "początkującym designerem" który dopiero się uczy opanowywać kody i te sprawy ;D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten szablon kojarzy się z czymś "innym" a tymczasem baardzo dużo osób go ma ;) Warto pobawić się w "projektancie". Naprawdę można nim zdziałać cuda :)

      Usuń
  7. Ja próbowałam sama coś zrobić z szablonem ale idzie mi ciężko :P Kłopotem było samo wyśrodkowanie baneru, który zrobiłam. Nie jestem w tym dobra, ale się uczę, ważne, że można znaleźć w internecie całą masę pomocy :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja do tej pory jeden szablon robię kilka dni. Nie poddawaj się i ucz- wtedy nie będziesz musiała nikogo prosić o szablon tylko zrobisz go sobie taki jaki chcesz :*

      Usuń
  8. Fajny pomysł na wpis, jednak wolę zwracać więcej uwagi na treść i na to co chce przekazać nam autor :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też. Ale oto moje wnioski po obserwowaniu "top blogerów" ;)

      Usuń
  9. ja nie mam daru do bawienia się html, szkoda, bo tyle pomysłow w głowie ;c

    OdpowiedzUsuń
  10. Klaudia a znasz kogoś kto potrafi zrobić jakiś fajny nagłówek? Mam do tego dwie lewe ręce a przydałoby się coś zmienić u mnie...:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Napisałaś, że znajomość HTML i CSS nie jest potrzebna do edycji blogspota. Po części tak, bo w "dostosuj" jest wiele opcji, które pozwalają zmienić wygląd podstawowych szablonów. Później napisałaś, że wiele blogów jest podobnych, korzysta z jednakowych szablonów - jedną z przyczyn jest właśnie owa nieznajomość HTML. Inni idą po najmniejszej linii oporu, skoro ten szablon jest fajny, to po co kombinować, pobiorę ten sam. Czasem spotykam się z sytuacjami, że ludzie chcą dokładnie tych samych rozwiązań co na 100 innych blogach, szczególnie w przypadków szablonów na blogi o modzie.

    Większość blogów jest brzydkich, bo autorzy sami próbują zmieniać coś w kodzie - a niestety nie wychodzi im o za dobrze.
    Według mnie jak ktoś podchodzi do blogowania na poważnie, zaczyna na nim także zarabiać, to powinien inwestować w siebie. Jedną z takich inwestycji jest także skórka na blog.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że tak wnikliwie przeczytałeś mój post ;) Dobrze piszesz, że inwestycja w wygląd to dobra inwestycja. Jednak jest to inwestycja w BLOGA a nie w autora. Czy jeśli autor bloga chce wyróżnić swoją stronę powinien wybierać szablon który ma naprawdę spora liczba innych blogów? Moim zdaniem nie. Wiem, że często blogerki (głównie one) chcą mieć szablony podobne do tych z blogów znanych. Błędne koło jak diabli. Szperanie w kodzie bez choć podstawowej znajomości nie jest dobra i chyba o tym wiesz, dlatego czasem blogerki chcą coś zrobić same ale nie wiedza jak się za to zabrać. Ja zaczynałam korzystając jedynie z forów m.in. Twoich rad ;) Dlatego polecam "Projektant"- tam nie trzeba szperać w kodzie- wystarczy ładny nagłówek i wybór czcionek i kolorów- i już blog może wyglądać profesjonalnie. Tak naprawdę dla chcącego nic trudnego. gorzej gdy ktoś nie spróbuje i stwierdzi "Nie umiem, niech ktoś za mnie wykona całą robotę". Zawsze można poprosić o pomoc w wykonaniu szablonu, czy jakiejś jego części innego blogera lub poszukać kodów, które upiększają blogi. Ale niekoniecznie trzeba ściągać gotowe szablony, które ma połowa blogosfery. Wtedy taki blog się nie wybije i nie jest oryginalny (oczywiście patrząc jedynie na wygląd, bo treść to druga, nieco ważniejsza część stronki, jednak w tym poście skupiam się na szablonach). Także namawiam gorąco do rozwijania swojej kreatywności, pomysłów, oryginalności no i znajomości html LUB poświęcenia kilkunastu minut na znalezienie tego czy owego.

      Jeszcze jedna moja odpowiedź na Twoje zdanie o traktowaniu poważnie bloga. poważne blogowanie to wcale nie jest zarabianie na nim. Choć wiem, że wymaga to wtedy wiele nakładów pracy, motywacji, chęci i organizacji, to wiem, że moimi czytelnikami są osoby, które zaczynają blogować lub mają kilka współprac. A ja przeglądając dużo nowych, świezych blogów zauważam pewne tendencje, w tym przypadku do a) olewki szablonu b) kopiowania szablonów i jednoczesnym łzom "dlaczego mój blog się nie wyróżnia". ;)

      Dziękuję za wejście na bloga i skomentowanie, każda opinia pobudza do myślenia ;)

      Usuń
    2. Trochę czasu minęło, ale jestem by odpisać :=)
      Ja właśnie próbuję przekonać te osoby by to co chcą wprowadzić u siebie wykonać nieco inaczej niż mają inni. Będzie widać inspirację, ale przynajmniej nie totalną "zżynkę". Czasami udaje się, czasami zostają przy swoim.
      Nie każdy ma też czas by zgłębiać wiedzę na temat HTML i CSS. Nie rozpozna zatem nieudolnie przygotowanych instrukcji (a pełno ich na blogach). Wprowadzając zmiany na własną rękę zrobi z bloga odpustowy kicz.

      Usuń
  12. Marzy mi się na tyle poznać HTML i CSS, żeby zrobić sobie szablon, który będzie dokładnie taki jak ja chcę ;) Ale do tego jeszcze długa droga... ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję ze komentarz | Thanks for Your comment